Reklam
  • Reklam
Artvin Mhp Milletvekili Adayı Muhammet Altunal İddialı

Artvin Mhp Milletvekili Adayı Muhammet Altunal İddialı

Altunal, “Kapanan Beldelerimiz Yeniden Açılacak”

26 Mayıs 2015 - 16:11

MHP 1. Sıra Adayı Muhammed Altunal Çalışma rotasını Artvin’in en kıymetli ilçeleri arasında gösterilen, varlığı, yokluğu tartışılan, Baraj ve madenlerle anılan Yusufeli’ne çevirdi. Kılıçkaya Aros festivaline katılan Altunal, Kılıçkayalılara yeniden belediye açılması sözü vererek bunun parti programında yer aldığını hatırlattı.

Festivale İl Başkanı Serdar Kılınç, Merkez İlçe başkanı Ekrem Kurt, Yusufeli İlçe Başkanı Av. Recep Akyürek, Kadın Kolları Başkanı Fatma Altuntaş, İl Başkan Yardımcıları Şinasi Delibaş, Birol Taşkın, Artvin Belediyesi Meclis üyesi Tahsin Aslan ve partililer katıldı.

Kılıçkaya köyü, Aros Festivali Boğa güreşlerine uzun bir konvoy eşliğinde katılan Milletvekili Adayı Altunal alkışlarla karşılandı. Sahada tur atarak halkı selamlayan Altunal ve MHP il, ilçe teşkilatı daha sonra bir süre protokolde oturup organizasyon komitesi ile sohbet etti. Kılıçkaya Beldesi’nin son belediye başkanı olan Erdoğan Gazihan konuklara “hoş geldiniz” diyerek katılımlarından dolayı teşekkür etti. Milletvekili adayı Altunal Festival komitesine bu kültürü yaşattıkların için teşekkür ederek 5 bin TL bağışta bulundu.

Daha sonra etrafta çadırlarında, kırda olan Yusufeli halkıyla merhabalaşan, Milletvekili Adayı Altunal ve il - Yusufeli ilçe teşkilatı, halkın 7 Haziran seçimlerinde duyarlı olmaya ve sandığa gitmeye davet etti. Festival sonuna kadar alandan ayrılmayan MHP’liler, en son sahayı terk edenler arasında yer aldı.

Aros Festivali sonrası Kılıçkaya Köyü karşısında aracını durdurarak, eski beldeyi gazetecilere gösteren ve değerlendirmelerde bulunan MHP Artvin Milletvekili Adayı Avukat Muhammed Altunal;

“Bakın karşımızda duran, muhteşem güzelliğiyle Türkiye’nin ilk belediyelerinden olan ve yine Türkiye’de ilk kadın Belediye Başkanı çıkaran Kılıçkaya’dır. Yusufeli ilçesi ilk buraya kuruluyor. Daha sonra ilçe merkezi birkaç değişiklikten sonra şimdiki alanına taşınıyor. Burası bir süre köy olarak kalıyor. Dönemin Orman Bakanı Hasan Ekinci burasını tekrar belediye yapıyor. Ancak AKP iktidarında kapatılarak köy statüsüne düşürülüyor. Allah aşkına arkadaşlar böyle büyük köy olur mu?

Buraya nasıl köy dersiniz? 21 yıl önce 1994 yılında Sayın Ekinci Damar, Meydancık, Kılıçkaya belde yapıyor. Kemalpaşa ise 11989 yılında belde oluyor.. Belediye hizmetleri insanları burada tutuyor. Yani köy insanını yerinde tutuyordu. Meydancık Havzasının köyleri var, Kılıçka’nın mahalleleri, köyleri var. Belediye nimetlerinde belde halkı faydalanıyordu. Önce okullar kapatıldı, sağlık ocakları ve diğer hizmet noktaları kapatılınca nüfus şehirlere aktı. Köyler, yaylalar, tarlalar boş kaldı. İnsanlar göç edince de bu cennet diyar insansızlaştı.

“MHP İktidarında Beldelerin Tamamı Yeniden Açılacak”

AKP’nin çıkardığı 6330 Sayılı kanunla 1500’den fazla belde tarih oldu. Bunlardan biri de hemen karşımızda duran Kılıçkaya’dır. Gerekçe; Çok fazla ödenek ayrılıyormuş, bütçeyi zorluyormuş. Şimdi buna kim inanır. Bu kadar israfın yapıldığı bir dönemde, bu kadar yolsuzlukların ayyuka çıktığı bir dönemde bu ne kadar inandırıcı olabilir ki? O zaman Bütçe fazlası nedir? Hükümetin yetkilileri şu kadar bütçe fazlası verdik derken ne demek istiyorlar?

“Buralara Hizmet Kurumlarını Getirdiğimizde Göç Durur”

Değerli basın mensupları. Buraları inanılmaz bir coğrafya, Daha çok hizmet getirerek, turizme, tarım ve hayvancılığa yöneldiğimizde hiç kimse yaşadığı cenneti terk etmez. Ama bu şeklide hizmet kurumlarını kapatıp köy haline getirirseniz, Küçücük deresine HES’ler konuşursanız, tarıma, turizme önem vermezseniz gençler birer birer göçer gider.

Ben buradan söz veriyorum. Bu benim değil, partimizin sözü ve teminatıdır, seçim beyanıdır. MHP iktidarında belde belediyeleri tekrar açılacak. Gereken önem verilecek. Bugün Aros’ta birlik beraberlik tablosu görünce çok mutlu oldum. Ama koskoca tarih kokan, Türkiye’nin ilkleri özelliği taşıyan belediyenin lağvedilmesini anlamak, tasvip etmek mümkün değildir. Kılıçkaya halkına söz veriyorum. Ankara’ya gittiğimizde ilk işlerim arasında beldelerimizi yeniden açmak ve bu hüzün bulutunu dağıtmak benim en önemli görevim olacaktır.

“Milletvekili Kışla, Beldelerin Kapanması Aşamasında Hiç Bir Girişimde Bulunmamıştır!”

Artvin’in medar-ı iftiharı olan Sayın Ekinci’nin açmış olduğu beldeleri biz yeniden açacağız. Ne yazık ki söylemeden geçemeyeceğim. Adalet Ve Kalkınma Partisi Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, beldelerin kapanacağını çok iyi bildiği halde, kılını kıpırdatmamış, başkanlarla istişarede bulunmamıştır. Adeta kapanması için öncülük etmiştir. 4 yıllık görevinde hangi çıkan yasaya karşı bir tek kelam etmiştir ki, Beldeleri kaldıran yasa için söz söylemiş olsaydı. Artvin’e hizmet edemeyeceksen, hizmet edeceklere yer vereceksin. Milletvekili olmak amaç olmamalı. Olduktan sonra hizmet verebilmek amaç olmalı.

3 gün boyunca bu bölgeleri tarayacağım. Burada ikamet eden değerli Yusufeli halkıyla konuşacağım. Yusufeli her bakımdan mağdur edilmiş olup, en dertli ilçemizdir. Bu vadide barajların yok edeceği tek ilçe olacak. Şahsen bunun için de üzüntü içindeyim. Bari kamulaştırma bedellerini açıklarken, bu insanların mağdur olmayacağı bir bedel açıklansaydı.

Yok, susuz yere, şu kadar sulu yerler bu kadar. 42- 58 TL arasında değişen bir kamulaştırma bedeliyle bu insanlarla adeta dalga geçilmiş, mağdur edilmişlerdir. Bu para ile bir daire bile alamazlar. Burada bir dönüm arazisi olana ağa diyorlar. Mirasçılara bölündüğünde insanlar kendi memleketlerinde mülteci oluyorlar. Bu duruma hiç kimse sessiz kalamaz, kalmamalıdır” ifadelerine yer verdi.

Buradaki açıklamaların ardından Kılıçkaya’da açılan MHP seçim bürosunda Emekli Öğretmen Zeliha Yıkıcı, Kılıçkaya halkının tarihi anlamı ve değeri bulunan Kılıçkaya gibi bir yeri köy yapanlardan hesap soracağını iddia etti. Milletvekili Adayı Altunal’dan ise seçildiği takdirde Kılıçkaya’yı tekrar belde yapılması için gayret göstermesini istedi. Yıkıcı: “Kılıçkaya halkı gerçekten mağdurdur. Belediye tabelamızı indirdiler. Bizi köy yaptılar. Ama suyu belediye tarifesinden almaya devam ediyorlar. Burada imar sorunu var. Burada sorunlar yumağı yaşanıyor. Çünkü alt yapısı belediyeye göre yapılmış. Kimse bu durumu çözemiyor” dedi.

Altunal; “Ben buraya gelmeden az önce orada basın mensuplarına bir açıklamada bulundum. MHP iktidarında kapanan beldeler tekrar belediye olacak. Bu insanlar burada oturuyorsa onlara ödül vermek lazım. Onların hayatlarını kolaylaştırmak lazım. Bunlar aksine bu hükümet tarafından cezalandırdı. Adeta köyleri beldeleri boşaltın, şehirlere doluşun, sürünün dendi. Ama ben şundan çok eminim ki, Kılıçkaya halkı da bunları sandıklarda cezalandıracak.

“Yakın İlgi Ve Samimiyetinize En İçten Teşekkürlerimi Sunuyorum”

Bugünden beri gördüğüm doğa ve manzara beni büyüledi. Bu vatana hizmet için yola çıktık. Allah nasip ederse de gecemiz gündüzümüz Artvin ve Türkiye’de yapılan hataların düzletilmesi için yoğun bir tempoyla çalışacağız. Zeliha öğretmenimizi üzmüşler, Kılıçkayalı Mehmet Amcayı, Ayşe Nineyi ağlatmışlar. Vedat ağabey halen belediye binasına bakıyor ve indirilen tabelaya halen inanamıyor. Ben milletvekili olduğum andan itibaren gezdiğim, problemlerini, sorunların öğrendiğim, not ettiğim tüm kaldırılan beldelerimizle yakından ilgileneceğim. Bana gösterdiğiniz yakın ilgi ve samimiyetinize en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

 

Bu haber 1786 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x