Reklam
  • Reklam
DSİ’den Hopa ve Arhavi’de İki Büyük Yatırım.

DSİ'den Hopa ve Arhavi'de İki Büyük Yatırım.

DSİ Sahil ’de İki İlçede İki Taşkın Koruma İşini Tamamladı.

16 Ekim 2017 - 15:21

 

DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü, Arhavi ve Hopa ilçelerinde gerçekleştirdiği iki taşkın koruma işlemini tamamladı. Yoğun bir çalışma ile Arhavi Lome Deresi ile Hopa Berzerat Deresi’ndeki imalatlar yüzde yüz tamamlanarak taşkınlara karşı önlem alınmış oldu. Bilindiği üzere Artvin’in en fazla sel felaketlerine maruz kalan ilçelerinin başında Arhavi ve Hopa ilçeleri gelirken, bu iki ilçede sel felaketlerinin yoğun olarak yaşandığı iki derede önlem alınması memnuniyetle karşılandı.

DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre her iki ilçede yapılan taşkın korumalarda yüzde yüz fiziki gerçekleşme yaşandı. Yapılan açıklamada ilk olarak Arhavi ilçesi Yolgeçen Köyü Tarım Arazilerinin Lome Deresi Taşkın Kontrolü inşaatı kapsamında yapılan taşkın korumanın yüzde yüz olarak tamamlandığı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan açıklamada; “ Artvin Arhavi İlçesi Yolgeçen Köyü Tarım Arazilerinin Lome Deresi Taşkın Kontrolü İnşaatı kapsamında yapılan imalatlar Yolgeçen Köyünü taşkınlardan korumaktadır.

İş kapsamında 3 173 metre kargir taşkın koruma duvarı, 124 adet brit, 2 adet betonarme araç köprüsü, 3 adet çelik yaya köprüsü, 1 adet menfez yapılmıştır.

Fiziksel geçekleşme yüzde 100” ifadeleri kullanıldı.

DSİ Çoruh Projeleri 26.Bölge Müdürlüğü ayrıca Hopa ilçesinde Sundura Mahallesi yerleşim yerini de taşkından korumak için Berzerat Deresi Taşkın Kontrolü işinin de tamamlandığını açıkladı. Konuya ilişkin olarak kurumca yapılan açıklamada, “Artvin Hopa İlçesi Sundura Mahallesi Yerleşim Yerlerinin Berzerat Deresi Taşkın Kontrolü İnşaatı İşi kapsamında yapılan imalatlar Subaşı Köyünü taşkınlardan korumaktadır.

İş kapsamında Berzerat Deresinde 1 adet geçirimli tersip bendi, Bin 500 metre taban kaplamalı taşkın koruma kanalı, 4 adet plak köprü, duvar korkuluğu yapılmıştır. Fiziksel geçekleşme % 100” ifadeleri kullandı.

Yapılan iki taşkın koruma ile iki önemli derede sele karşı önlem alınmış olması vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı.

 

Bu haber 1878 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x