Reklam
  • Reklam
Hopa ÇAY Fabrikasında Kapasite Artışı.

Hopa ÇAY Fabrikasında Kapasite Artışı.

Hopa Çay Fabrikasının Günlük Yaş Çay İşleme Kapasitesi 250 Tona çıkarılıyor.

15 Ocak 2016 - 08:21 - Güncelleme: 15 Ocak 2016 - 09:57

k parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven ilçede yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Güven yaptığı açıklamada şunları söyledi:  “Milletvekilimiz Sayın Dr. İsrafil Kışla’nın Çay kur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu’ nu Hopa ve Kemalpaşa ‘ya davet ettiğini ve her iki çay fabrika sahalarının gezildiğini ve bu görüşmeler neticesinde Hopa Çay Fabrikası sahası içerisinde yapılacak ilave tesis ile Hopa Çay fabrikasının günlük çay işleme kapasitesinin 160 tondan 250 tona çıkarılacaktır. Yapılacak olan ek tesis 2016 yaş çay alım kampanyasına yetiştirilecektir" dedi.

Ak parti İlçe başkanı İlyas Güven açıklamasında  “Milletvekilimiz İsrafil Kışla ile çeşitli zamanlarda yaptığımız istişarelerde,  aslında hem Hopa hem de Kemalpaşa çay fabrikaları için kapasite artırımının ihtiyaç olduğunu, Bu anlamda, aktarma yapan her iki fabrikamızın aktarma vermelerini önlemek, İlçemiz çay müstahsilinin kota uygulamasından en asgari düzeyde etkilenmesini sağlamak ve aktarma neticesinde oluşacak çay kalitesinin olumsuz yönde etkilerlini ortadan kaldırmak düşüncelerimiz arasında idi. Bu fikrimizi Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ile paylaştığımızda Kemalpaşa Çay Fabrikasının alan olarak Hopa’ya göre daha uygun olduğunu ve Kemalpaşa için ilave günlük 150 ton kapasiteli yeni bir tesisisin fabrika alanı içerisine yapılmasının mümkün olabileceğini ve bu düşünceyi bu yıl içerisinde hayata geçirebileceklerinin taahhüdünü verdi.

Kemalpaşa Belediye Başkanını o gün Kemalpaşa Çay Fabrikasındaki toplantımıza davet ettiğimizde, 1986 yılında imha edilen çayların bir bölümünün fabrika alanı içerisinde gömülü olduğunu, 2001 yılında da Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun Çaykur Genel Müdürlüğüne bir yazılarının olduğunu ve bu yazıya istinaden Atom Enerjisi Kurumunun görüşleri alınmadan bu bölgeye hiç bir şey yapılamayacağını, fabrikanın ancak komple yerinden kaldırılıp bulunabilecek başka bir araziye yapımı gündeme geldiğinde Belediye olarak yapım izni verebileceklerini söylemesi üzerine sadece Hopa Çay Fabrikasına yoğunlaşmak durumunda kalındı.  Aslına bakarsanız Kemalpaşa Çay Fabrikası ile ilgili Atom Enerjisi Kurumunun 2015 Haziran ayındaki ki raporunda,  “yapılan ölçümlerde doğal fon radyasyon seviyesinin üzerinde herhangi bir doz hızı değeri ölçülmemiştir.” İbaresi ile bir raporun olduğu bilinmektedir. Fakat bu rapor nedense yerel yöneticiler tarafından hiç konuşulmamaktadır. Durum böyle iken hem çay üreticilerimizi ciddi manada rahatlatacak hem de yeni bir istihdam sahası açacak olan bu projeyi bugün itibari ile hayata geçirememiş olduk.  Ümit ediyorum ki en kısa zaman içerisinde Kemalpaşa Çay Fabrikası için de böyle hayırlı bir netice elde ederek, bu konu da Kemalpaşa beldemizdeki beklentiyi karşılamış oluruz.

Sonuç olarak Kemalpaşadan sonra Hopa Çay Fabrikası sahasında da yapılan incelemeler neticesinde Hopa Çay Fabrikasının günlük yaş çay işleme kapasitesinin 90 ton daha arttırılarak toplamda 250 ton kapasiteye ulaştırılmasının uygun olduğu görüşü kabul  gördü  ve bugünden itibaren  Allahın izniyle önümüzdeki yaş çay alım kampanyasına yetiştirilmesi gayreti ile fabrika sahası içerisinde çalışmalara başlanmış oldu” ifadelerini kullandı.

Çaykur un Hopa Çay Fabrikasında 2015 yılı içerisinde 23.669.645 kg yaş çay satın aldığını karşılığında ise üreticiye 36.576.702 TL ödeme yaptığını, Kemalpaşa Çay Fabrikasından ise 17.122.422 kg yaş çay ve tomurcuk çay satın alındığını ve karşılığında ise üreticiye 27.074.214 TL ödemeye yaptığını da hatırlatan Ak parti Hopa İlçe Başkanı İlyas Güven , “Bu kapsamda çay fabrikalarının kapasitelerinin arttırılması konusunda başından beri konunun takipçisi olan ve sonuçlandıran Milletvekilimiz Sayın Dr. İsrafil Kışla’ya ve çözüm aşamasındaki olumlu yaklaşımları sebebiyle Çay kur Genel Müdürü Sayın İmdat Sütlüoğlu’na ilçemiz çay müstahsilleri adına teşekkür eder, alınan bu kararın tüm yaş çay üreticilerimiz adına hayırlara vesile olmasını temenni ederim” açıklaması yaptı.

 

Bu haber 1980 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x